Lauantaina 24.5.2025 Turun Eläin- ja Kasvitieteellisen Seura järjesti retken Saaristomeren kansallispuistoon yhdessä Arkipelagia ry:n kanssa. Kohteena oli monien tuntema hieno Berghamnin kyläsaari ja sen läheisyydessä sijaitseva Boskärin lehdesniittysaari.
Molemmilla saarilla vierailtiin luontopoluilla, jotka kierrettiin seurojen asiantuntijoiden kanssa. Kierrosten jälkeen molemmissa saarissa jäi hiukan aikaa myös omatoimiseen saariin tutustumiseen.
Berghamnissa osallistuttiin opastetulle saarikierrokselle, jossa tutustuttiin mm. Västerbyn kalastajatilan museona olevaan päärakennukseen ja Metsähallituksen saaristokulttuuria koskeviin näyttelyihin. Kierroksen jälkeen jatkettiin tutustumista saareen omatoimisesti. Tämän jälkeen siirryttiin veneellä Boskäriin. Siellä ohjelmassa oli opastettu luontopolkuretki hienoilla lehdesniityllä ja metsässä. Kaikkiaan kevätretkelle osallistui 21 retkeilijää.
Tunnelmia saaristoretkeltä kuvien muodossa:

Kuvat: Timo Vuorisalo