Perspectives on Agency and Disadvantage -työpaja

Turun Yliopistossa järjestettiin 2-4.7.2025 Perspectives on Agency and Disadvantage -työpaja. Tapahtuma oli osa Koneen Säätiön rahoittamaa Toimijuus kokemuksena ja kykyinä -tutkimusprojektia. Järjestäjinä toimivat Polaris Koi, Anssi Bwalya ja Joonas Martikainen, jotka muodostavat myös tutkimusprojektin jäsenistön. Paikan päälle saapui kolmisenkymmentä osallistujaa. Tapahtumaa pystyi seuraamaan etäyhteydellä Zoomissa, ja tätä mahdollisuutta hyödynnettiinkin, etäosallistujien määrän ollessa noin parikymmentä. Kaukaisin vieras, Macquarien yliopiston Jeanette Kennett, saapui Australiasta
puhumaan köyhyyden, etuoikeuksien ja toimijuuden suhteesta.

Mielenkiintoisia esityksiä oli kaikkiaan 14. Keynote-puhujina toimivat Lilian O’Brien (Helsingin yliopisto, Tampereen yliopisto), Nelli Hankonen (Tampereen yliopisto) ja Jeanette Kennett (University of Macquarie). Aiheita olivat muuan muassa riippuvainen intentionaalinen toiminta (Catherine Dale), rikoslain sisältämä käsitys persoonasta (Esko Yli-Hemminki) ja pluralistinen näkemys episteemisestä toimijuudesta ja episteemisestä korjaamisesta (Amandine Catala). Esitykset synnyttivät runsaasti keskustelua, ja puheensorina jatkui äänekkäänä myös taukojen aikana; lieneekin turvallista uskoa, että ne
herättelivät osallistujien ajattelua aiheisiinsa liittyen.

Kahden ajatteluntäyteisen päivän jälkeen osallistujat pääsivät halutessaan nauttimaan kierroksesta Turun Linnassa ja risteilystä kesäisen kauniissa Turun saaristossa.

Tapahtuma oli kokonaisuudessaan onnistunut, niin järjestelyiltään kuin varsinaisen asiasisältönsä puolesta. Tutkimus tämän ajankohtaisen teeman parissa jatkuu tulevaisuudessakin vilkkaana.

Linkki tutkimusprojektin sivuille: https://sites.utu.fi/agencyproject/

(Blogiteksti: Eerik Arvonen)